Pelerinaj organizat de Parohiile Fierbinți Târg și Fierbinții de Sus

Publicat la: 16 Jul, 2016
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Parohiile Fierbinți Târg și Fierbinții de Sus au organizat un pelerinaj la mănăstirile din cuprinsul Arhiepiscopiei Tomisului, în perioada 07 – 08 iulie 2016.
În ziua 1 (07.07.2016) s-au vizitat Mănăstirile Libertatea, Chirnogi, Dervent, Lipnița și Strunga. În ziua următoare, s-au vizitat Mănăstirile Peștera Sfântului Andrei, Sfântul Serafim de Sarov, Sfânta Maria – Techirghiol și monumentul triumfal roman Tropaeum Traiani din Adamclisi.
Pelerinajul a fost o călătorie spirituală deosebită, deoarece s-au vizitat locuri de o mare importanță duhovnicească, dat fiind faptul că în această zonă a propovăduit credința creștină, Sfântul Apostol Andrei.

A consemnat Preot Dr. Andrei – Gabriel GHIAUR 


Album FotoUltimele stiri
Mai multe stiri »