Menu Home

Cerc pastoral – misionar la parohia Fierbinți Târg

Marți, 21 ianuarie 2014, când Biserica noastră dreptmăritoare creștină îl cinstește pe Sfântul Maxim Mărturisitorul, în biserica parohială din orașul Fierbinți Târg s-a oficiat Taina Sfântului Maslu de un sobor de 10 preoți în fruntea căruia s-a aflat preacucernicul părinte Bogdan – Ionuț Stancu, Protopopul Urzicenilor.

La momentul cuvenit predicii, preacucernicul părinte protopop a subliniat întreita importanță a anului 2014, și anume: la nivelul Patriarhiei Române acest an a fost proclamat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca „Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii şi al Sfintei Împărtăşanii) şi Anul comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni”, la nivelul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor în 2014 se împlinesc 20 de ani de la numirea primului arhipăstor, iar la nivelul Protopopiatului Urziceni anul acesta se împlinesc 300 de ani de la înființare.

La final, preotul paroh Andrei – Gabriel a mulțumit părintelui protopop pentru bogatul său cuvânt de învățătură, preoților slujitori și credincioșilor pentru prezență, și a subliniat foloasele bucuriei comuniunii.

După agapa frățească preacucernicul părinte Bogdan – Ionuț Stancu, Protopopul Urzicenilor, a cercetat locul pe care se va construi viitoarea casă parohială a comunității din Fierbinții de Jos.

A consemnat Preot drd. Andrei – Gabriel Ghiaur, Parohia Fierbinți Târg

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut