,,Sfânta Euharistie – izvorul vieții creștine” – în Parohia Fierbinți Târg

Miercuri, 29 Octombrie 2014, seniorii de la Centrul Medico – Social din localitatea Fierbinți Târg au fost spovediți și împărtășiți cu Sfintele Taine de către preotul Andrei – Gabriel Ghiaur de la Parohia Fierbinți Târg. Ocazie cu care s-a rostit și un cuvânt de învățătură cu titlul ,,Sfânta Euharistie – izvorul vieții creștine”, subliniindu-se faptul că împărtășirea euharistică îi dă creștinului putere pentru a răstigni egoismul din el, pentru a cultiva o iubire smerită manifestată în fapte de milostenie și de a trece mai ușor peste suferință și prin încercările inerente acestei vieți.

De menționat că din acest an, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, între Parohia Fierbinți Târg și Centrul de asistență Medico – Social din localitatea Fierbinți Târg există un Protocol de parteneriat.