Menu Home

Taina Sfântului Maslu

Vineri, 27 februarie 2015, s-a întrunit Cercul pastoral – misionar Fierbinți – Dridu în biserica Parohiei Fierbinți Târg. Cu această ocazie s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu spre folosul duhovnicesc al credincioșilor prezenți în număr mare.

La momentul cuvenit predicii, preacucernicul părinte paroh Andrei – Gabriel Ghiaur a rostit un cuvânt de învățătură cu titlul ,,Postul – calea noastră spre desăvârșire”, amintind la finele cuvântării că la nivelul Patriarhiei Române acest an a fost proclamat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca „Anul omagial al misiunii parohiei și mănăstirii azi” și ,,Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii”. De asemenea s-a subliniat rolul și importanța orei de Religie în școală, educația religioasă fiind absolut necesară pentru formarea caracterului uman.

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut