Menu Home

Formarea corului parohial la Fierbinți Târg

De vineri, 22 mai 2015, la Parohia Fierbinți Târg în cadrul orelor de cateheză săptămânală se urmărește formarea unui cor parohial. În acest scop, preacucernicul părinte Andrei – Gabriel Ghiaur a alcătuit o ,,Mapă a bunului creștin” care cuprinde în mod special cântările din cadrul Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, la care se adaugă alte cântări creștine ziditoare de suflet care se pot cânta la Chinonic. Grupul țintă îl reprezintă enoriașii Parohiei Fierbinți Târg indiferent de vârstă sau ocupație.

La Parohia Fierbinți Târg se urmărește implementarea cântării omofone, căci folosul duhovnicesc al cântării imnelor religioase de către toţi credincioşii din biserici s-a observat încă din epoca primară a creştinismului. De la început, a existat datina ca toţi credincioşii prezenţi la slujbele sfinte oficiate în biserici, să cânte, să laude pe Dumnezeu şi să-I mulţumească, alături de sfinţiţii slujitori şi de cântăreţii de strană, aşa cum ne îndeamnă rugăciunile din rânduiala Sfintei Liturghii: “Să zicem toţi din tot sufletul şi din tot cugetul nostru, să zicem: Doamne miluieşte!”.

A consemnat preot drd. Andrei – Gabriel GHIAUR

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut