Ziua copilului la Parohia Fierbinți Târg

Cu ocazia zilei internaționale a copilului, manifestările culturale dedicate acestei zile au debutat la Parohia Fierbinți Târg încă din ziua de Vineri, 29 Mai 2015, când copiii de la Grădiniță și elevii Școlii primare a Liceului Tehnologic – Fierbinți Târg, însoțiți de doamnele educatoare și învățătoare, au prezentat un frumos program artistic în biserica parohială. Micii creștini au recitat poezii specifice copilăriei, au cântat și s-au bucurat de cadourile primite. Astfel, preacucernicul părinte Andrei – Gabriel Ghiaur a împărțit 180 de pachete cu dulciuri, rezultatul generozității Firmei Alka Trading Co Srl, prin domnul Ion Drăgoi, și a credincioșilor Parohiei Fierbinți Târg.

Această activitate și-a propus să sublinieze importanța creșterii copilului în sânul Bisericii lui Hristos, spre a fi bucurie părinților lor, căci: ,, precum numele pe care-l scrijelești pe scoarța unui copac se va mări și va crește odată cu el; tot așa și inima copilului tău – ceea ce scrijelești în anii lui de gingășie vei citi în cei care vor urma” (Sfântul Paisie Aghioritul).

A consemnat preot drd. Andrei – Gabriel GHIAUR