Menu Home

Cerc pastoral – misionar la Parohia Fierbinți Târg

Vineri, 07 August 2015, s-a întrunit Cercul pastoral – misionar Fierbinți – Dridu în biserica Parohiei Fierbinți Târg. Cu această ocazie s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu spre folosul duhovnicesc al credincioșilor prezenți în număr mare.

La momentul cuvenit predicii, preacucernicul părinte paroh Andrei – Gabriel Ghiaur a rostit un cuvânt de învățătură cu titlul ,,Rolul Maicii Domnului în dobândirea mântuirii subiective”, subliniind temeiurile mijlocirii speciale a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și Pururea Fecioara Maria către Preascumpul ei Fiu și Domnul nostru Iisus Hristos, anume: apropierea nemijlocită şi nemărginita încredere şi îndrăzneală pe care i-o dă însăși calitatea sa de Maică faţă de Fiul său; ridicarea Preasfintei Fecioare cu trupul la cer, căci prin petrecerea sa cu trupul înviat în nemijlocită comuniune cu Dumnezeu ea îşi aminteşte pururea de noi; dacă prin credinţă şi prin har toţi credincioşii devin fraţi ai lui Hristos, şi fii ai lui Dumnezeu în plan spiritual, Maica Domnului se află într-o îndoită legătură de rudenie cu Mântuitorul: una spirituală, şi alta trupească; și relaţia spirituală desăvârşită pe care o are Preacurata Fecioară cu Duhul Sfânt.

La finalul cuvântării, preacucernicia sa a amintit că la nivelul Patriarhiei Române acest an a fost proclamat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca „Anul omagial al misiunii parohiei și mănăstirii azi” și ,,Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur și al marilor păstori de suflete din eparhii”.

A consemnat preot drd. Andrei – Gabriel GHIAUR

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut