Menu Home

Taina Sfântului Maslu – moment de aleasă bucurie duhovnicească la Parohia Fierbinți Târg

Vineri, 08 aprilie 2016, orele 17.00, biserica parohială din Fierbinți Târg a găzduit întrunirea preoților din cadrul Cercului pastoral – misionar Fierbinți – Dridu. Cu această ocazie, a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu spre bucuria duhovnicească a credincioșilor prezenți în număr mare.

La final, părintele paroh Andrei – Gabriel Ghiaur a rostit un cuvânt de învățătură cu tema „Postul și rolul lui în viața credincioșilor”, postul fiind prezentat ,,ca o faptă bineplăcuta lui Dumnezeu, un mijloc de despătimire, un act de dăruire Lui, o jertfa consimțită pentru cinstirea și preamărirea lui Dumnezeu, un mijloc de dominare a poftelor, o renunțare de bună voie la unele plăceri și desfătări trupești pe un anumit timp, toate acestea făcându-se în scopul desăvârșirii morale a creștinului”.

Următoarea întâlnire a preoților din cadrul Cercului pastoral – misionar Fierbinți – Dridu va avea loc în data de 29 mai 2016, orele 17.00, la Parohia Dridu – Movila.

A consemnat Preot Dr. Andrei – Gabriel Ghiaur, Parohia Fierbinți Târg

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut