Menu Home

Praznicul Nașterii Domnului la Parohia Fierbinți Târg

Marți, 25 decembrie 2018, când Biserica Ortodoxă sărbătorește Praznicul Nașterii Domnului Iisus Hristos, credincioșii parohiei Fierbinți Târg s-au adunat cu mic cu mare în biserica parohială pentru a participa la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. La final, după ce preotul paroh Ghiaur Andrei Gabriel a citit pastorala chiriarhală la Nașterea Domnului, a avut loc un program artistic susținut de copii de la grupul de cateheză parohial. Copiii prezenți au cântat colinde tradiționale și au rostit poezii despre slăvitul Praznic al Nașterii Pruncului dumnezeiesc în ieslea din Betleemul Iudeii. Spre bucuria celor mici a venit și Moș Crăciun cu daruri ca să răsplătească osteneala lor.„Venirea Moșului”, care a împărțit copiilor 100 de pachete consistente cu dulciuri, a fost posibilă datorită generozității enoriașilor Parohiei Fierbinți Târg și Firmei SC Alka Co Trading Srl, prin domnul Ion Drăgoi. În preajma sărbătorii Nașterii Domnului, părintele paroh a vizitat și casele celor aflați în dificultate materială, spre a le duce daruri provenite din colecta organizată cu prilejul Postului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos.

A consemnat preot paroh dr. Andrei – Gabriel GHIAUR

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut