Menu Home

Recunoștință adusă femeii creștine în Parohia Fierbinți Târg

La începutul lunii martie, părintele paroh Andrei Ghiaur a dăruit doamnelor și domnișoarelor din Parohia Fierbinți Târg, câte un mărțișor și o iconiță cu Maica Domnului, modelul suprem al femeii creștine, căci Preasfânta Născătoare de Dumnezeu „ca «Maică a Vieţii»…este şi modelul desăvârşit pentru toate mamele, de pretutindeni şi de totdeauna. Femeile creştine nu sunt şi nu trebuie să fie simple „fiice ale Evei”; chemarea lor este de a se sili să devină fiice ale Maicii Domnului, atât prin împărtăşirea de darurile Fiului ei, Iisus Hristos, cât şi prin imitarea virtuţilor ei”(cf. Pr. Prof. Dr. Vasile Mihoc, Şapte tâlcuiri biblice despre Maica Domnului, Editura Teofania, 2001, p. 34)

Această activitate a fost organizată din inițiativa și cu cheltuiala părintelui paroh.

A consemnat preacucernicul părinte dr. Andrei – Gabriel Ghiaur

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut