Menu Home

Preșcolarii din Fierbinți Târg s-au împărtășit

Peste 40 de copii de la Grădinița cu program normal din orașul Fierbinți Târg, au fost împărtășiți joi, 18 aprilie 2019, de părintele Ghiaur Andrei – Gabriel, paroh al bisericii cu hramurile Sfântul Gheoghe și Sfântul Apostol Andrei din localitate.

Copiii au fost însoțiți de doamnele educatoare Mircea Eugenia și Pascariu Adelina Andreea. La final, toți paticipanții au servit suc natural și produse de post.

Parohia Fierbinți Târg a încheiat un parteneriat cu Liceul Tehnologic din localitate, în baza căruia elevii beneficiază de asistenţă duhovnicească (spovedit şi împărtăşit în posturi, cateheze în biserică) şi sunt implicaţi în activităţi extracurriculare: concerte de colinde, concerte pascale, pelerinaje, ateliere de creaţie etc. Tot pentru catehizarea tinerei generaţii, parohia a implementat şi programul catehetic naţional „Hristos ­împărtăşit copiilor”.

A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel GHIAUR de la Parohia Fierbinți Târg

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut