Menu Home

Taina Sfântului Maslu la Parohia Fierbinți Târg

Sâmbătă, 03 august 2019, începând cu ora 18.30, în biserica parohială din Fierbinți Târg a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu spre bucuria duhovnicească a credincioșilor prezenți în număr mare.

La final, părintele paroh Andrei – Gabriel Ghiaur a rostit un cuvânt de învățătură cu tema „Postul și rolul lui în viața credincioșilor”, postul fiind prezentat ca ,,o faptă de virtute, un exercițiu de înfrânare a poftelor trupului și de întărire a voinței, o formă de pocăință, deci mijloc de mântuire. Dar este în același timp, și un act de cult, adică o faptă de cinstire a lui Dumnzeu, pentru că el este o jertfă, adică o renunțare de bună voie la ceva care ne este îngăduit, izvorâtă de iubirea și respectul pe care îl avem față de Dumnezeu.

Alături de părintele paroh au slujit părintele pensionar Vasile Neacșu, părintele Viorel Olteanu de la Parohia Fierbinții de Sus și părintele Petcu Cristian Daniel de la Parohia Chiroiu.

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut