Cateheză demostrativă la Parohia Fierbinți Târg

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Parohia Fierbinți Târg, Protopopiatul Urziceni, s-a organizat în ziua de joi, 26 septembrie 2019, cateheza demonstrativă cu tema Sfânta Cruce – semnul biruinței.

Informaţiile prezentate de preacucernicul părinte paroh Andrei Gabriel Ghiaur au avut un consistent conţinut teologic, scripturistic şi patristic, atenţia celor 30 de elevi participanţi fiind captată datorită modalităţii interactive de abordare a temei. S-au folosit: prezentare Power-Point, montaj audio-video, folosirea unui flipchart smart, precum şi un moment de sensibilitate artistică oferit de interpretarea pricesnei Cruce sfântă, părăsită de preoții din Fierbinți. La această activitate ne-am bucurat de implicarea şi aprecierea părintelui Minea Mirel Daniel, coordonator catehetic al Protopopiatului Urziceni, precum şi de prezenţa preoţilor din Cercul pastoral-misionar Fierbinți - Dridu.

În urma întrunirii catehetice, participanţii au rămas plăcut impresionaţi, după cum s-a putut constata din chestionarele pe care le-au completat, urmând ca pe viitor să abordăm şi alte subiecte la fel de interesante.

Pentru a dinamiza cateheza şi de a fixa mai bine învăţăturile transmise, aceştia au fost invitaţi să răspundă la câteva întrebări prin intermediul unor jocuri. Tinerii au dat răspunsuri relevante, cuprinzătoare şi au arătat o profundă înţelegere şi cunoaştere a Sfintei Cruci – altarul jertfei sângeroase adusă de Mântuitorul Iisus Hristos pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire.

Toți elevii prezenți au servit suc, prăjituri și gogoși pregătite de doamnele din Comitetul parohial.

A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel Ghiaur

0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...