Credincioșii din localitatea Fierbinți Târg în pelerinaj la Iași

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Parohiile Fierbinți Târg, Fierbinții de Sus și Stroiești, au organizat în data de 21 octombrie 2019 un pelerinaj la Catedrala Mitropolitană din Iași, unde se află spre închinare sfintele moaștele ale Sfintei Cuvioase Parascheva. La pelerinaj au luat parte 74 de credincioși din localitatea Fierbinți Târg în frunte cu preacucernicii părinți Andrei – Gabriel Ghiaur, Olteanu Viorel, Andrei Adrian și preotul pensionar Vasile Neacșu.

După ce au sărutat cu evlavie sfintele moaștele ale Sfintei Cuvioase Parascheva, la întoarcere spre casă, credincioșii din Fierbinți Târg au vizitat Mănăstirea Vlădiceni, unde au fost întâmpinați de un ieromonah care a rostit un frumos cuvânt de învățătură despre necesitatea credinței în Dumnezeu și a predării noastre complete în mâinile Sale proniatoare.

Apoi, pelerinii au ajuns la Mănăstirea Hadâmbu, unde s-au închinat cu deosebită evlavie Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului adăpostită în biserica veche de piatră a mănăstirii, ctitorită în anul 1659 de chelarul de origine greacă Iani Hadâmbu.

Considerăm că pelerinajul a fost de un real folos duhovnicesc, având un caracter pastoral – misionar și înscriindu-se în cadrul manifestărilor din parohia noastră închinate ,, Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și Anul comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești” în Patriarhia Română și al proiectului eparhial ,,Anul mărturisirii prin fapte a credinței ortodoxe”.


A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel GHIAUR

0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...