Hramul de iarnă al bisericii parohiale din Fierbinți Târg

Vineri, 29 noiembrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în Parohia Fierbinți Târg a avut loc o procesiune cu Sfânta Racla cu Moaștele Sfântului Serafim de Sarov de la Parohia Cămineasca, Episcopia Giurgiului. Procesiunea a fost prilejuită de hramul de iarnă al bisericii parohiale din Fierbinți Târg, Sfântul Apostol Andrei.

  Evenimentul religios, care a fost prilejuit hramul de iarnă al bisericii parohiale, a început la ora 16.00, cu primirea Sfintei Racle în dreptul Liceului Tehnologic Fierbinţi Târg, de către preacucernicul părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, de preoţii din cercul pastoral Fierbinţi – Dridu şi de credincioşi, şi purtarea acesteia în procesiune până la biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” – Fierbinţi Târg, unde a rămas spre închinare până Duminică, 01 decembrie 2019.

Procesiunea a fost organizată de părintele paroh Andrei – Gabriel Ghiaur spre folosul duhovnicesc al credincioșilor, care s-au bucurat de un bogat program liturgic de-a lungul celor trei zile de sărbătoare. Procesiunea se înscrie în cadrul manifestărilor dedicate programului eparhial „2019 – Anul mărturisirii prin fapte a credinței ortodoxe”.

 

A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel GHIAUR de la Parohia Fierbinți Târg

0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...