Liturghia Darurilor mai înainte sfințite săvârșită la înjumătățirea Postului Părăsimilor în Parohia Fierbinți Târg

În miercurea de la mijlocul Postului Paștelui, la Parohia Fierbinți Târg s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite, spre folosul duhovnicesc al credincioșilor prezenți cu respectarea normelor sanitare impuse de contextul epidemiologic actual. Soborul preoților slujitori a fost format din: preacucernicul părinte, preacucernicul părinte Viorel Olteanu de la Parohia Fierbinții de Sus, preacucernicul părinte Adrian Andrei de la Parohia Stroești și preacucernicul părinte Andrei – Gabriel Ghiaur în calitate de gazdă.

La momentul cuvenit predicii, părintele Andrei – Gabriel Ghiaur a ținut un cuvânt de învățătură despre ,,Importanța postului în viața creștinului”. La finalul cuvântării, preacucernicia sa a amintit că la nivelul Patriarhiei Române acest an 2021 a fost proclamat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ca „Anul omagial al pastorației românilor din afara României” și „Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor”.

A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel GHIAUR