Pelerinaj organizat de Parohiile Fierbinți Târg și Bărcănești

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Parohia Fierbinți Târg și Parohia Bărcănești au organizat, în ziua de 25 mai 2021, un pelerinaj la mănăstirile din Eparhia noastră. La pelerinaj au participat 70 de credincioși din localitatea Fierbinți Târg în frunte cu preacucernicii părinți Andrei – Gabriel Ghiaur de la Parohia Fierbinți Târg și  Petcu Cristian – Daniel de la Parohia Bărcănești.

Primul popas duhovnicesc s-a făcut la Schitul Amara (Paraclis Episcopal), unde credincioșii au admirat frumusețea acestui sfânt locaș. Apoi, pelerinii s-au bucurat de grandoarea Catedralei Episcopale și de cel mai vechi locaș de cult din Eparhie, biserica mănăstirii Sf. Voievozi din Slobozia.

Ajunși la mănăstirea Coslogeni, pelerinii s-au închinat cu credință la „crucea de leac”.

Considerăm că pelerinajul a fost de un real folos duhovnicesc, având un caracter pastoral – misionar.


A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel Ghiaur de la Parohia Fierbinți Târg


0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...