Preacinstirea Maicii Domnului în Parohia Fierbinți Târg

Praznicul Adormirii Maicii Domnului a încheiat postul care ne-a pregătit duhovnicește pentru cea mai mare sărbătoare închinată Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și Pururea Fecioarei Maria. Urmând unor îndemnuri mai vechi, unele  concretizate printr-un edict, adică o lege generală și obligatorie în Imperiul Bizantin condus de Andronic al II-lea Palelogul (1259-1332) prin care a fost instituită luna august ca lună a Maicii Domnului, mai exact prin edictul din anul 1297. Și în parohia Fierbinți Târg au fost oficiate rugăciuni închinate Maicii Domnului sub forma Paracliselor și Acatistelor.

În ajunul sărbătorii a fost oficiată începând cu orele 19.00 Vecernia unită cu Litia, urmată de Slujba Prohodului Maicii Domnului.

În ziua Praznicului a fost oficiată de la orele 08.00 Utrenia și apoi Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. La momentul potrivit mai mulți copii și credincioși s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, părintele paroh împreună cu toți credincioșii prezenți la slujbă au participat la o agapă frățească în sala multifuncțională a Centrului Sfântul Apostol Andrei  al parohiei. Apoi, părintele paroh a oferit celor care și-au sărbătorit ziua numelui icoane cu Maica Domnului, metanii și cruciulițe de gât.

A consemnat preot paroh dr. Andrei Gabriel GHIAUR  de la Parohia Fierbinți Târg


0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...