Menu Home

Daruri oferite copiilor și adulților din Parohia Fierbinți Târg la sărbătoarea Sfântului Nicolae

Cu ocazia mult așteptatei sărbători a Sfântului Ierarh Nicolae, în Biserica cu hramurile ,,Sfântul Gheorghe” și „Sfântul Apostol Andrei” din Parohia Fierbinți Târg, la inițiativa părintelui paroh Ghiaur Andrei Gabriel, a avut loc o activitate filantropică care a constat în oferirea de daruri copiilor și adulților prezenți la slujbă.

Astfel, duminică, 05 decembrie a.c., s-au împărțit 30 pachete consistente cu dulciuri copiilor. Iar a doua zi, de sărbătoarea Sfântului Nicolae, credincioșii prezenți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie au primit produse cosmetice.

Aceasta pentru că pentru noi creștinii, Sfântul Ierarh Nicolae este unul dintre cei mai mari şi mai populari sfinţi ai Bisericii, numit și „al doilea Înaintemergător, prieten şi laudă a Apostolilor” (după cum se spune în Acatist). Sfântul Nicolae este cunoscut şi ca Moş Nicolae, care aduce daruri pe ascuns, tocmai pentru bunătatea sa cea asemenea cu a Dătătorului tuturor bunătăţilor – Dumnezeu.

 

A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel GHIAUR de la Parohia Fierbinți Târg

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut