Menu Home

Elevii clasei a VII-a de la Școala Gimnazială – Fierbinți Târg la biserică de Praznicul Întâmpinării Domnului

Parohia  „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” și „Sfântul Apostol Andrei” din  Fierbinți Târg păstorită de părintele Ghiaur Andrei – Gabriel, a primit miercuri, 02 februarie a.c., de Praznicul Întâmpinării Domnului,   vizita elevilor clasei a VII-a B de la  Școala Gimnazială din Fierbinți Târg, însoțiți de domnul Nicolescu Ionuț, profesor de Religie. Elevii  au participat la Sfânta Liturghie, apoi au primit din partea părintelui paroh dulciuri și iconițe. Ocazie cu care părintele le-a vorbit elevilor prezenți despre importanța participării tinerilor la viața liturgică și la activitatea catehetică.

Această vizită se înscrie în cadrul activităților cuprinse în Proiectul de colaborare încheiat între Biserică și Școală, având nădejdea că toate actele cultului au o dimensiune pedagogico-catehetică, dar au şi una educațională. Dacă orice act al cultului creştin şi împărtăşirea cu Sfintele Taine îl pregătesc pe elev pentru Împărătia Cerurilor, în egală măsură îl pregătesc şi pentru viata de aici, pentru o viată mai în conformitate cu principiile evanghelice şi ale moralei creştine. Din această dublă finalitate a participării elevilor la lucrările sfintitoare ale Bisericii rezultă şi dimensiunea educativă a misiunii Bisericii în lume. Sfintele Taine îl fac pe elev să fie mai responsabil, să-şi caute şi să-şi descopere menirea şi vocația lui.

 

A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel GHIAUR de la Parohia Fierbinți Târg

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut