Procesiune cu sfinte moaște în orașul Fierbinți Târg

În perioada 29 – 30 noiembrie 2022, cu binecuvântarea Preasfinţitului Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, şi prin bunăvoinţa preacucernicului părinte Paraschiv Sorinel, preot paroh la Parohia Căzănești 2, racla cu o părticică din sfintele moaște ale Sfântului Martir Voievod Constantin Brâncoveanu de la parohia mai sus amintită a ajuns şi în mijlocul credincioşilor din oraşul Fierbinţi Târg.

Evenimentul religios a debutat marți, 29 noiembrie 2022, cu primirea sfintelor moaşte în dreptul Liceului Tehnologic Fierbinţi Târg, de către preacucernicul părinte Ghiaur Andrei Gabriel, Secretarul Protopopiatului Urziceni, de preoţii din cercul pastoral Fierbinţi – Dridu şi de credincioşi și purtarea acestora în procesiune până la biserica Sfântul Mare Mucenic Gheorghe – Fierbinţi Târg, unde au rămas spre închinare spre cinstire până a doua zi la ora 17.00.

Procesiunea a fost organizată de părintele paroh Andrei – Gabriel Ghiaur spre folosul duhovnicesc al credincioșilor, care s-au bucurat de un bogat program liturgic de-a lungul celor două zile de sărbătoare prilejuite de hramul de iarnă al bisericii parohiale.

A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel GHIAUR de la Parohia Fierbinți Târg