Menu Home

Taina Sfântului Maslu la Parohia Fierbinți Târg

Sâmbătă, 01 aprilie 2023, în săptâmâna a V-a a Postului cel Mare, începând cu ora 17.00, în biserica parohială din Fierbinți Târg a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu spre bucuria duhovnicească a credincioșilor prezenți în număr mare.

La final, părintele paroh Andrei – Gabriel Ghiaur a rostit un cuvânt de învățătură cu tema „Postul sufletului și al trupului”, postul fiind prezentat ca ,,o faptă de virtute, un exercițiu de înfrânare a poftelor trupului și de întărire a voinței, o formă de pocăință, deci mijloc de mântuire….omul este o ființă dihotomică…de aceea trebuie să postească cu trupul, dar mai ales cu sufletul.

Alături de părintele paroh au slujit părintele pensionar Vasile Neacșu, părintele Viorel Olteanu de la Parohia Fierbinții de Sus, părintele Andrei Adrian de la Parohia Stroiești și părintele Petcu Cristian Daniel de la Parohia Bărcănești. Toți cei patru preoți împreună slujitori la Taina Sfântului Maslu locuiesc pe raza Parohiei Fierbinți Târg.

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut