Menu Home

Pelerinaj la Mănăstirea Prislop

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, parohiile Fierbinți Târg, Bărcănești și Roșiori 1, au organizat, în perioada 10 – 11 iulie 2023, un pelerinaj la Mănăstirea Prislop. La pelerinaj au participat 120 de credincioși din localitățile Bărcănești, Roșiori și Fierbinți Târg în frunte cu preacucernicii părinți Andrei – Gabriel Ghiaur de la Parohia Fierbinți Târg și Pană Daniel de la Parohia Roșiori.

Primul popas duhovnicesc s-a făcut la Mănăstirea Cozia, ctitoria lui Mircea cel Bătrân între anii 1387 – 1391. Apoi, pelerinii fierbințeni au vizitat Mănăstirea Turnu, atrăgându-le atenția cele trei peșteri din incinta mănăstirii.

Ajunși la Mănăstirea Prislop, pelerinii au vizitat biserica mănăstirii, mormântul părintelui Arsenie Boca și peștera unde s-a nevoit Sfântul Cuvios Ioan de la Prislop, cinstit de Biserica noastră dreptmăritoare creștină în fiecare an la data de 13 septembrie.

La întoarcerea spre casă s-a ales traseul de pe Defileul Jiului, la finele căruia pelerinii au vizitat Mănăstirea Lainici, unde au sărutat cu evlavie moaștele Sfântului Irodion, duhovnicul Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica. Următorul popas duhovnicesc a fost făcut la Mănăstirea Polovragi, ctitoria logofătului Danciu Pârâianu. Apoi s-au vizitat Mănăstirea Bistrița (sec. XV) și Mănăstirea Dintr-un Lemn (sec. XVI – XVII).

A consemnat preot dr. Andrei – Gabriel Ghiaur de la Parohia Fierbinți Târg

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut