Menu Home

,,Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului” – tema catehezei săptămânale la Parohia Fierbinți Târg

12 august 2023 – Ora de cateheză săptămânală la Parohia Fierbinți Târg
Tema catehezei: ,,ADORMIREA MAICII DOMNULUI”
Locația- Sala multifuncțională a Centrului ,,Sfântul Apostol Andrei” al Parohiei Fierbinți Târg
Copiii au aflat informații adaptate vârstei lor despre – Sărbătoarea Adormirea Maicii Domnului; Despre aceasta sarbatoare gasim informatii în Traditia Bisericii. Potrivit acestei Traditii, Maica Domnului a fost instiintata printr-un inger de mutarea ei din aceasta viata;
Trupul a stat trei zile in mormant, dupa care a fost ridicat in chip tainic spre lacasurile ceresti. Traditia marturiseste ca Toma soseste la Ierusalim in a treia zi dupa inmormantarea Maicii Domnului. Dorind sa cinsteasca trupul ei, Apostolii au deschis mormantul. Dar minune! Mormantul era gol. Trupul Fecioarei Maria a fost ridicat la ceruri de Fiul ei; trupul ei n-a cunoscut stricaciunea, care vine dupa moarte, nici n-a ramas in mormant. Maica Domnului, cu trupul schimbat, viu si preaslavit, a fost mutata si cu trupul la ceruri, nu prin ea însăși ci de Fiul ei, ca o parga a intregii omeniri; reprezentarea iconografică a Adormirii Maicii Domnului;
– Informațiile au fost prezentate prin mijloace moderne (proiectarea în PowerPoint);
– Fixarea cunoștințelor prin completarea unor Fișe speciale;
– Vizionarea unui film religios;
– Repetiții pentru Prohodul Maicii Domnului;
– Copiii au servit pizza, dulciuri și răcoritoare (mulțumim doamnei prof. Ion Nicoleta Denisa pt pizza).
– Au participat la diverse jocuri recreative.
Următoarea cateheză va avea loc Sâmbăta viitoare de la ora 17.00.

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut