Menu Home

Copiii de la grupul de cateheză al Parohiei Fierbinți Târg au primit rechizite

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în fiecare sâmbătă, după -amiaza, în Sala multifuncțională Sfântul Apostol Andrei a Parohiei Fierbinți Târg, județul Ialomița, se desfășoară ora de cateheză săptămânală. Astfel, copiii din Parohia Fierbinți Târg participă activ la activitățile organizate de părintele paroh dr. Andrei – Gabriel Ghiaur, în cadrul cărora sunt abordate teme care au legătură directă cu sărbătorile și evenimentele religioase din acea săptămână.

De pildă, la ultima cateheză ce a avut loc sâmbătă, 02 septembrie 2023, tema abordată a fost Nașterea Maicii Domnului. În cadrul acestei întâlniri părintele paroh a prezentat informații adaptate vârstei lor despre prima sărbătoare mare din cursul noului an bisericesc. S-au folosit mijloace moderne pentru expunerea informațiilor, anume proiectarea pe un ecran inteligent a unui film religios cu referire la tema propusă. Pentru fixarea cunoștințelor s-a recurs la completarea unor fișe special pregătite în acest sens. După prezentarea noilor informații, toți au participat la diverse jocuri recreative. La final, copiii au servit înghețată, dulciuri din cutia anume pregătită (SweetBox) și răcoritoare. Pentru că se apropie  începutul noului an școlar, părintele paroh a dăruit micilor creștini rechizite școlare.

Categories: CENTRUL MULTIFUNCȚIONAL SF. ANDREI

fierbinti-targ

Sari la conținut