Menu Home

La Parohia Fierbinți Târg a început demersul de recondiționare a clopotelor

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Parohia Fierbinți Târg a început demersul de recondiționare a clopotelor cu sprijinul financiar al Consiliului local al Orașului Fierbinți Târg. Astfel sâmbătă, 16 septembrie 2023, a fost recondiționat clopotul de la cimitirul ,,Fundu Danciu” ce datează din data 25 noiembrie 1932, conform inscripției descoperite prin îndepărtarea ,,amprentei” vremii: ,,ACEST CLOPOT S-A CUMPĂRAT DE OBȘTEA LOCUITORILOR SATULUI FUNDU DANCIULUI COM. TÂRGU – FIERBINȚI ILFOV,  PRIN STĂRUINȚA PR. STAVROFOR MINCU POPESCU A DOMNULUI  FLORIAN PANAITESCU, ÎN ZILELE REGELUI CAROL AL II LEA ȘI A PATRIARHULUI MIRON CRISTEA, ANUL MÂNTUIRII1932, LUNA NOIEMBRIE 25”, fiind turnat la Fabrica Nicolae Ionescu București, cu seria C162  B55.

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut