Menu Home

Pelerinaj organizat de Parohia Fierbinți Târg la Iași

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Parohia Fierbinți Târg a organizat în data de 17 octombrie 2023 un pelerinaj la Catedrala Mitropolitană din Iași, unde se află spre închinare Racla cu sfintele moaște ale Sfintei Cuvioase Parascheva. La pelerinaj au luat parte 50 de credincioși din localitatea Fierbinți Târg în frunte cu preacucernicul  părinte Andrei – Gabriel Ghiaur. După ce au sărutat cu evlavie sfintele moaște ale Sfintei Cuvioase Parascheva, la întoarcere spre casă, credincioșii din Fierbinți Târg au vizitat Mănăstirea Vlădiceni, unde au fost întâmpinați de un părintele Calistrat care a rostit un frumos cuvânt de învățătură despre importanța cinstirii sfinților. Apoi, pelerinii au ajuns la Mănăstirea Hadâmbu, unde s-au închinat cu deosebită evlavie Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului adăpostită în biserica veche de piatră a mănăstirii, ctitorită în anul 1659 de chelarul de origine greacă Iani Hadâmbu. Considerăm că pelerinajul a fost de un real folos duhovnicesc, având un caracter pastoral- misionar și înscriindu-se în cadrul manifestărilor din parohia noastră închinate anului aniversar eparhial ,,Trei decenii în slujba lui Dumnezeu și a oamenilor”.

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut