Menu Home

Zi de pelerinaj pentru enoriașii parohiei Fierbinți Târg

Ca în fiecare an, în preajma sărbătorii Izvorului Tămăduirii, enoriașii din Fierbinți Târg participă cu bucurie la tradiționalul pelerinaj prilejuit de hramul străvechiului așezământ monahal, ctitorie a domnitorului Matei Basarab pe malul râului Ialomița, ce stăduiește de căteva decenii localitatea de reședință a județului nostru. Anul acesta, am avut ocazia binecuvântată de a ne închina icoanei Maicii Domnului de la Mănăstirea Parva, adusă la Mănăstirea Sfinții Voievozi din Slobozia, după care s-au mai vizitat: Catedrala Înălțarea Domnului, Mănăstirea Crăsani și Mănăstirea Balaciu. În drum spre casă, pelerinii și-au împărtășit impresiile de călătorie la o agapă frățească.

.

Categories: Fără categorie

fierbinti-targ

Sari la conținut